Van-e valami különbség a HLP és a HVLP hidraulika olajok között. Nekem egy Volvó munkagépem van, amihez a HVLP az előírás, de a HLP az olcsóbb. Bele tehetem-e az olcsóbbat?
Természetesen van, ráadásul elég jelentős a különbség a két teljesítményszint között. Ha csak a szabványt nézzük, akkor a HLP teljesítményszint a DIN 51.524/2 szabványnak felel meg (pl.: RENOLIN B 15 VG 46), amíg a HVLP teljesítményszint a DIN 51.524/3 szabványnak felel meg. (pl.: RENOLIN B 46 HVI)
Legjellemzőbb különbség a termékek viszkozitási indexében látszik. Mi is az?
A viszkozitási index azt mutatja meg, hogy egy adott folyadék viszkozitása mennyire változik a hőmérsékletváltozás hatására. Az alacsony viszkozitási indexű folyadékok viszkozitása szélsőségesen változik a hőmérsékletváltozás hatására. Az ilyen folyadékok általában kevésbé alkalmasak mobil hidraulika rendszerek üzemeltetéséhez, mert nagy különbség van az olaj hidegben tapasztalható tulajdonságai és a melegben tapasztalhatók között. Ma már elsősorban magas viszkozitási indexű olajak vannak használatban, mert ezek nagyobb mértékű hőmérsékletváltozás hatására is csak kismértékben változtatják meg a viszkozitásukat, így „viselkedésük” stabilabb, állandóbb.
Ebből adódóan, a HLP teljesítményszintű olaj használata esetén előfordulhat, hogy a nyári hőségben a homlokrakodó hidraulika rendszerében alkalmazott olaj viszkozitása nagymértékban csökken. A hidraulikaszivattyú résvesztesége megnő, elnyírja az olajat, ami további hőterhelést okoz, így a viszkozitása mégjobban leesik, majd a hidraulikus elemek működése megszűnik. Tehát megszűnik az emelés, kanál billentés. Ezek miatt jobb választás a HVLP teljesítményszintű hidraulika folyadék.
Ha elkerülhetetlen, természetesen belerakható a HLP hidraulika folyadék is, de üzembiztonság és élettartam miatt mindenképpen a megfelelő előírású folyadékot érdemes alkalmazni.
Üdvözlettel. Olajszaki